25
Mar
2019

משמעות במבט לאחור

מאת דרור שקד

המשמעות בחיי מוצפנת אי שם בתוך רגעים בעבר שלי, היא מתיימרת להתגלות ולהיוולד רק כאשר אני מתבונן בה שוב, מפרש ובורא אותה שנית מתוך נקודת המבט החדשה שלי בהווה.

   ישנם רגעים, שאני מחבר ביניהם וישנם רגעים, אשר הם עצמם מחברים אותי, ואני מותח את  קווי מחשבה כקווי חשמל, מרגע אל רגע ומנקודה אל נקודה והנה הכל פתאום זורם. ונגלה לו רצף, מסתדרים להם הזמנים ומצטיירת לה תמונה, ואותן הנקודות ואותם הרגעים חדלים כבר לנקד את חיי. במקומם באה ועולה לה משמעות, צפה ועוטפת אותי ואני מתרחב ומגביה ביחד איתה, והיא המנקדת את חיי כעת.”  ( “רגעים של משמעות” מתוך הספר “מבטים נסתרים”)

משאבי משמעות 

ההיסטוריה האישית שלי טומנת בחובה משאבי משמעות אישיים יקרים מפז. די לי בהצצה חטופה אל עבר ההיסטוריה האישית שלי, זיכרונותיי, מעשיי, עבודתי ובמערכות היחסים שהיו לי עם אחרים, בכדי לספק לי יסודות איתנים לתחושת המשמעות שלי בהווה. נסיבות חיי משתנות מעת לעת ואיתן גם השינויים בתחושות המשמעות שלי, בדיוק כשם שהפירושים שלי לאירועים אליהם אני קשור משתנים מעת לעת, מתגוונים ומתאימים את עצמם מחדש. המבט לאחור אין ביכולתו לשחזר תמונה מדויקת ונאמנה למקור, אולם כן ניתן למצוא בה תקופות בהם היתה לי תחושת משמעות חזקה בחיים, אירועים שחוויתי ומידע אודות דרכי ההתמודדות שלי באותם הרגעים , הישגים אליהם הגעתי וצמתים אותם צלחתי. התהליך הזה מחזק ומלכד אותי אל עצמי עד מאד ועימו צפה תחושת משמעות עמוקה. ליכולת שלי להתבונן שוב על עברי יש תפקיד חשוב והשפעה חזקה על תחושת המשמעות שלי בהווה. אני מגלה שמקורות העוצמה האישיים שעמדו לרשותי בעבר ברובם רלוונטיים לי גם היום מסייעים לי ומסבים לי תחושה עמוקה של משמעות ותכלית בחיים.

ברגעי קושי ובלא מעט מקרים בהם אני נאלץ להתמודד עם אתגרים, אני מוצא את עצמי מגשש לאחור ומנהל משא ומתן מחודש עם אותם יכולות שהיו לי בעבר ומשאבי כוח בהם השתמשתי בהצלחה, מנסה לשכנע אותם לעמוד לרשותי גם היום. בעברי טמונים לא מעט משאבי כוח ומשמעות אשר כבר הוכיחו את עצמם במשברים אחרים קודמים, ושהם עשויים לתרום לי ליציבות ולעמידות כאן ועכשיו בהווה. אני משתדל לשמור על קשר טוב עם עברי ואני מוצא שהדבר מסייע לי לאורך כל דרכי, במסע אישי מתמשך שמטרתו צמיחה והתפתחות אישית, בתהליך להגשמת המשמעות שלי בחיים. אינני בודד בעולמי ובני משפחתי, וחברי וקרובי הם חלק מהמשמעות בחיים שלי וברור לי שלתחושות ולחוויות שלהם ישנה השפעה משמעותית על תפיסתי את המשמעות של עצמי. ישנם מצבים רבים בהם ניתן לי להביט אל עברי, מחפש נקודות אחיזה מחודשות, נקודות מבט בעלות תובנות משמעותיות יותר. למשל כאשר אני מתבונן בתמונות או בסרטים ישנים שלי, אני מוצא את עצמי מעלה מחשבות הרהורים והסברים חדשים על המשמעות של אותם הרגעים. המבט לאחור קורה לי לא פעם גם בשיחותיי עם שותפים בחיי, חברים ובני משפחה.

ישנם פעמים שאני מנסה לנסח ולעצב לעצמי “סיפורים חלופיים” בעלי משמעות חדשה ולאחר שאני חש שלם אני מקבל עליהם אחריות מחודשת מנכס אותם שוב לעצמי. אני יודע שעל אף שהאירועים והסיטואציות שאני פוגש בחיי לא תמיד נמצאים בשליטתי, לי יש אחריות מלאה על נקודת המבט לפרש אותם ולחפש בהם את המשמעות עבורי. 

המשמעות היחודית

   “אני הוא נשא של משמעויות, בכל רגע ורגע השקפת עולמי משתנה, בכל רגע ורגע אני מגלה משמעות אחרת, בכל רגע ורגע משמעות אחרת מגלה אותי, האופן בו אני חי את חיי, הוא רק אחת האופציות שלי, והדרך לפיה אני תופש את המציאות היא רק אחת האפשרויות, בעודי משוכנע בדרכי, מישהו אחר משוכנע בדרכו, מביט אחרת ורואה אחרת מנקודת מבטו, ברגע שיתבטלו להם השיפוטיות והאחיזה, בו ברגע אוכל ליצור משהו חדש לברוא לי משמעות חדשה,  ייחודית לי ולנקודת המבט שלי.. ” (“המשמעות היחודית” מתוך הספר “מבטים נסתרים”)

עיקרון הרצף 

המבט לאחור אל עבר ההיסטוריה האישית המשפחתית והסביבתית שלי מזמן לי שלל אירועים ומצבים בהם אני מתבונן מנקודת מבט מחודשת, מעודכנת ובוגרת יותר והם הסיפורים המחודשים הללו מתחברים להם כ”שרשרת חרוזים”, ניקשרים זה לזה. הם מהווים עבורי בסיס חשוב של הקשרים רציפים וברורים, תחושה שדרכי רציפה ובעלת משמעות. ככל שאוסף הסיפורים והזיכרונות שלי מהעבר מתאחדים לכדי רצף ועקביות כך אני חש בהירות רבה יותר ותחושת משמעות חזקה יותר. לעומת זאת כאשר אני מזהה בעברי רק מקטעי סיפורים “שבורים” מנותקים זה מזה, ובלתי מתאחדים כך גם מכרסמת בי תחושת אי הבנה חוסר בהירות, חוסר משמעות ובמקרים מסוימים אף רגשי של חרטה וזרות. 

ספרי פלאים 

ישנם לא מעט כלים ותהליכים רבים חלקם טיפוליים ונרטיביים המסייעים לאדם להתבוננות בעברו. אחד הטובים שבהם  מאפשר התבוננות בחיים באמצעות טקסטים בשירה עברית. במסגרת השתתפותי בסדנת  “פשר ומשמעות בשירה” נפל בחלקי להתבונן בעברי דרך אחד השירים היותר מעוררי משמעות שנכתבו בארץ. השיר היווה עבורי מדיום מוצלח אשר איפשר לי במילותיו הקסומות להתבונן ולחקור את עברי ואף להכתיב לי נקודות לחיבור וזיהוי משמעויות בחיי.

השיר “חלומות שמורים” אשר נכתב על ידי אהוד מנור.

אי שם עמוק בתוך תוכנו / טמונים קולות וזיכרונות / מראות רבים שכבר שכחנו / ספרי פלאים ומנגינות.

כל זיכרונות ימים ימימה / החלומות הראשונים / וכל מילה של אבא אמא / שנאמרה לפני שנים.

עולם מופלא של ילדותנו / רדום בפנים בצל צלילים /איתנו הוא עד יום מותנו / חבוי בתוך תילי מילים.

ולפעמים שריד של ריח / או צליל מוכר או קצה מילה /משיב אליך גם אורח / מחזיר אל קו ההתחלה.

הטקסט המופלא הזה ומילותיו המדרבנות אותי להיזכר בעבר, הזמינו אותי לעיין מחדש בספרי הפלאים שבי ולנתח מחדש את המילים של  אבא, אמא, שנאמרה לפני שנים ולהתבונן שוב בעולם המופלא של ילדותי. המילים הללו עוררות בי תחושות חזקות של משמעות. במידה לא מבוטלת אני מבין היום עד כמה האירועים של אז מהווים מעין מפסקים שבכוחם לשלוט על תחושת המשמעות שמצאתי אז בחיי ואשר מפעילים אותי באופן  סמוי לאורך כל חיי. החיבור המחודש אל תקופת הילדות שלי והחזרה אל מחוזות הוריי ונעוריי, אל קו ההתחלה, סיפקו לי בסיס מהותי לתחושה של הישגים ומשמעויות בחיים שנסתרו מתחושותיי והתגלו בפניי בזכות אותו מבט לאחור. 

 

הספר “מבטים נסתרים”, מסע פילוסופי בין נקודות מבט דרור שקד 2018 

סדנת  “פשר ומשמעות בשירה” פותחה ומונחית ע”י שגית שלמה

כל הזכויות על השיר” חלומות שמורים” שמורים למחבר השיר אהוד מנור 

התמונה צולמה ע”י Myriam ומקורה ב אתר pixabay – כל הזכויות שמורות 

לקסיקון מונחים לוגותרפיה

You may also like

לוגוסקופיה – כלי תומך בטיפול ויעוץ לוגותרפי
לוגותרפיה – תמצית הגישה
המקרה של שוהם – הצצה לשיחה לוגותרפית
על התנדבות ומשמעות בחיים