• סיפורים אישיים

    סיפורים מהחיים , לוגותרפיה ומשמעות

  • סיפורים מהיום יום

Spirituality in logotherapy and in Hasidic Judaism

מאת פרופ’ דוד גוטמן

Spirituality in logotherapy and in Hasidic Judaism

Lecture given by Professor David Guttmann at the logotherapy conference in Vienna, May 2014

רקע: 

אחד התחומים המעניינים בלוגותרפיה הוא הבנת היחסים בין הגישה הלוגותרפית כתפיסת חיים (לא רק הטיפולית) לבין מושג הרוח והרוחניות. גישתו של פרנקל כפי שאני רואה את הדברים, מאפשרת לאנשים רבים למזג בין התפיסות והמושגים שבין דת, רוחניות ומציאות. המאמר המובא בפניכם מתאר היטב את הגישה הזו, ועל כן שמחתי מאד שפרופ’ גוטמן הציע לי לפרסם את המאמר.

זהו מאמר מרתק ומאיר עיניים שפרופ’ דוד גוטמן כתב והקדיש לאלינור פרנקל רעייתו של ויקטור פראנקל  במלאת 30 שנות חברות וידידות, והוצגו בכנס הלוגותרפיה בוינה, מאי 2014. הדברים נכתבים על ידו מנקודת מבטו כניצול השואה, מחנך, ולוגותרפיסט וכמי שעסק עשרות בניתוח קיומי, והם הזדמנות לפגוש את החיבור המופלא בין הגישה החסידית לבין הרוחניות לבין תפיסת מושג הרוח בלוגותרפיה. פרנקל הדגיש רבות את הרוחניות כנכס היקר ביותר שלח האדם ובמאמרו זה מתאר גוטמן את גישתו של פרנקל ואת יחסו לדת ולמושג הרוחניות, תוך כדי מתן דוגמאות בנושאים רבים וחשובים של ערכים מסורתיים, עוגנים בחיים, עצמה רוחנית, וציטוטים מדבריהם של אנשי רוח כמו הבעל שם טוב בובר, ג’ייקובסון, קלינגברג, ועוד.

קריאה מהנה

דרור שקד, לוגותרפיסט 

לקריאת המאמר המלא באנגלית לחץ כאן לקובץ PDF

 

All Rights Reserved ©

** כל הזכויות שמורות לפרופ’ דוד גוטמן ומובאות כאן לטובת הקוראים באישורו ובאדיבותו למען ידעו הדורות הבאים. אין לעשות כל שימוש צילום או העתקה ללא אישור. 

Image by Hans Braxmeier from Pixabay 

למאמר נוסף של גוטמן “להיות לוגותרפיסט טוב” לחץ כאן 

 

נכתב ע"י פרופ' דוד גוטמן

דוד גוטמן (נולד בשנת 1932) הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת חיפה, לשעבר ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, מוכר בעולם כמומחה ללוגותרפיה וכידיד אישי של פרופסור ויקטור פרנקל. עסק בהוראה, במחקר, בהכשרה ובייעוץ בלוגותרפיה במשך שנים רבות. כתב, ערך ותרגם עשרים ספרים ופרסם קרוב למאה מאמרים ועבודות מחקר בכתבי עת מקצועיים.

אחרים קראו גם את:

זיקנה ומשמעות

When do we get there

This is an excerpt from a lecture on aging – Düsseldorf on July 8, 2016 …

כתיבת תגובה