יותר עוצמתי מן הגורל – תמצית הלוגותרפיה

יותר עוצמתי מן הגורל – תמצית עיקרי הלוגותרפיה

יותר עוצמתי מן הגורל – תמצית הלוגותרפיה

מאת: ד”ר דידה קימור 

החיים מזמנים לנו נסיבות שונות בהן נקראים אנו להתמודדות. לעתים אלו משמחות, או מעצימות, אך לעתים ניצבים אנו מול נסיבות קשות, אפילו טראגיות, שאינן ניתנות לשינוי.

 האם עלינו לקבל טרגדיות, או “מכות גורל”, כמכתיבות את אופן קיומנו ואיכות חיינו?

ד”ר דידה קימור

 על פי ויקטור פראנקל, מחבר הספר “האדם מחפש משמעות“, ניתן לקחת מן האדם כמעט הכל- את רכושו, את בריאותו, את היקר לו ואפילו את כבודו, אך דבר אחד לא ניתן ליטול ממנו- את החופש להחליט כיצד הוא מגיב למצבי חייו. אנו אדונים לגורלנו ולא קורבנותיו!

 הספר “האדם מחפש משמעות” תורגם לעשרות שפות והשפיע על חייהם של רבבות אנשים ברחבי העולם- אנשים מן השורה שחיפשו אחר תכלית חייהם וכן אנשים עם מחלות חשוכות מרפא, נכויות קשות, או אסירים בבתי כלא.

פרופ’ פראנקל, אבי תורת הלוגותרפיה (ריפוי באמצעות משמעות)

פסיכיאטר ונוירולוג, אשר חולל מהפכה בעולם הרפואה כשהכניס את ממד הרוח לתפיסת האדם, התפרסם כאחד מגדולי הדור בתקופתנו. הוא בחן את תורתו על עצמו במחנות הריכוז של השואה. אשוויץ לא הייתה פלנטה אחרת, הוא הכריז, אפילו שם היה לאדם חופש בחירה אם לשמור על צלם אנושיותו או להתנהג כחיה!

השקפת עולם זו מתבססת על 3 הנחות יסוד:

  • לאדם יש חופש רצון לבחור את עמדתו כלפי מצב נתון
  • לחיים יש משמעות בכל מצב, יהא הוא הקשה ביותר
  • באדם קיימת שאיפה למשמעות, כמניע עיקרי לקיומו

מי מאיתנו לא חווה נסיבות קשות או מאיימות בחייו? נסיבות שהעמידו אותו על סף הייאוש?

 הלוגותרפיה פותחת בפנינו את האפשרות להשתמש בארגז הכלים של כוחות הרוח האנושית שבתוכנו (כגון: האהבה, היצירה, החמלה, ההתעלות-העצמית,ההומור וכו’) ולהתגבר באמצעותם על מצבי חיים קשים. קיימות אינספור דוגמאות להתגברות שכזו כגון: הלן קלר, סטיבאן הוקינג ורבים אחרים.

 להלן כמה מן המפתחות לחיים שמציעה גישת הלוגותרפיה:

 המשמעות ככח הישרדותי

אדם המוצא תכלית ומטרה המקנים משמעות למצבי חייו, יש בכוחו לשרוד אתגרים קשים יותר מאדם שאינו רואה משמעות בחייו. “אדם היודע את הלמה” אומר פראנקל בעקבות ניטשה, “יכול לשאת כל איך”.

כח ההתרסה של הרוח האנושית

מציאת משמעות בסבל היא הנעלה שביכולות הרוח האנושית.

“יותר עוצמתי מן הגורל, הוא האומץ הנושא אותו”, אומר פראנקל. כשאין לך אפשרות לשנות את גורלך אתה נקרא לשנות את עצמך! עדיין ניצבת בפניך האפשרות לאמר:”אף על פי ולמרות הכל, אחיה את חיי במלואם”!

 כח התקווה

התגברות בכח הרוח, פותחת בפני האדם עוצמות בלתי ניתנות לשיעור,

המכניסות אור של תקווה בחייו במקומות הנראים כחסרי תקווה. כוחו הפנימי ואמונו בחיים מתגלה לו כבלתי תלוי בנסיבות חייו. יכולת זו הופכת את האדם הנושא את סבלו בגאון למודל לחיקוי והשראה לאנשים רבים.

 ניתן להפוך כל טרגדיה אישית להישג אנושי!

אודות ד"ר דידה קימור

ד
ד"ר דידה קימור היא דוקטור לפילוסופיה, לוגותרפיסטית (Diplomate in Logotherapy) ומטפלת בתנועה, מרצה ומנחה בתכניות ההכשרה וההסמכה ללוגותרפיה וממייסדי העמותה ללוגותרפיה בישראל. תחומים עיקריים: משמעות החיים ולוגותרפיה, פילוסופיה אקזיסטנציאליסטית, חקר התודעה, רוחניות והתפתחות רוחנית.

אחרים קראו גם את :

לוגותרפיה אדם מחפש משמעות

לוגותרפיה – היבטים תיאורטיים ומחקרי שדה בישראל

לוגותרפיה – היבטים תיאורטיים ומחקרי שדה בישראל מאמר מאת:  פרופ’ משה אדד – החוג לקרימינולוגיה …

כתיבת תגובה