המימד הנואטי

מאת: דרור שקד

המימד הנואטי

פרנקל תיאר רובד נוסף הקיים אצל כל בנאדם שנקרא הרובד ה'נואטי' (Noetic), והוא הרובד האנושי שבו יש לאדם את הרצון אל המשמעות האישית והמיוחדת שלו בחיים. המקום הזה הוא ייחודי לאותו בנאדם.

לגבי פראנקל המימד האנושי הוא מימד החופש. לא חופש מתנאים ביולוגיים, פסיכולוגיים או סוציולוגיים, לא "חופש מ" אלא "חופש ל". מה שחשוב איננו מרכיבי האופי או הדחפים כשלעצמם אלא העמדה שנוקט כלפיהם האדם. נקיטת העמדה היא היכולת הייחודית לאדם להינתק מעצמו ולהתעלות מעל גורלו והיא החושפת את המימד הנואטי, הכולל כל מה שהוא סגולי לאדם, להבדיל מהמימד הביולוגי ומהמימד הפסיכולוגי.
המימד הנואטי מכיל היבטים אנושיים כמו הכמיהה למשמעות, קביעת יעדים, רעיונות וחזונות, דמיון, אמונה, יצירתיות, מצפון, אהבה, חוש הומור וחופש הבחירה.

קישור ל לקסיקון מונחים לוגותרפיה 

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד (Ph.D), לוגותרפיסט קליני מוסמך, בוגר התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ומוסמך Logotherapy Clinical in Diplomate מטעם מכון ויקטור פראנקל ו־Institute Frankl Viktor USA . מוסמך לגישור מקצועי וגישור משפחתי בפרידה וגירושין מטעם "גבים" ומכון מגיד האוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תאר שני במדעי התנהגות, ותאר שלישי בפילוסופיה. מייסד שותף ומנהלו הראשון של "מכון מצפן לחקר המשמעות בחיים" באוניברסיטת תל אביב. מייסד ומנהל מגזין המאמרים "בלוגותרפיה" ומחברם של הספרים "מבטים נסתרים" ו "גישור ממוקד משמעות".

אחרים קראו גם את:

התעלות

התעלות

"האדם מסוגל לשנות את העולם לטובה במידת האפשר, ולשנות את עצמו לטובה במידת הצורך" / …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן