המימד הנואטי

מאת: דרור שקד

המימד הנואטי

פרנקל תיאר רובד נוסף הקיים אצל כל בנאדם שנקרא הרובד ה’נואטי’ (Noetic), והוא הרובד האנושי שבו יש לאדם את הרצון אל המשמעות האישית והמיוחדת שלו בחיים. המקום הזה הוא ייחודי לאותו בנאדם.

לגבי פראנקל המימד האנושי הוא מימד החופש. לא חופש מתנאים ביולוגיים, פסיכולוגיים או סוציולוגיים, לא “חופש מ” אלא “חופש ל”. מה שחשוב איננו מרכיבי האופי או הדחפים כשלעצמם אלא העמדה שנוקט כלפיהם האדם. נקיטת העמדה היא היכולת הייחודית לאדם להינתק מעצמו ולהתעלות מעל גורלו והיא החושפת את המימד הנואטי, הכולל כל מה שהוא סגולי לאדם, להבדיל מהמימד הביולוגי ומהמימד הפסיכולוגי.
המימד הנואטי מכיל היבטים אנושיים כמו הכמיהה למשמעות, קביעת יעדים, רעיונות וחזונות, דמיון, אמונה, יצירתיות, מצפון, אהבה, חוש הומור וחופש הבחירה.

קישור ל לקסיקון מונחים לוגותרפיה 

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד
דרור שקד, מנהל מגזין בלוגותרפיה, לוגותרפיסט בעל הסמכת Diplomate in Clinical Logotherapy מטעם מכון ויקטור פרנקל ארצות הברית Viktor Frankl institute USA . מומחה לגישור, מוסמך לגישור משפחתי ומשלב את הלוגותרפיה ותפיסת המשמעות בחיים כמניע בסיסי בחיי האדם. מחבר הספר "מבטים נסתרים" - מסע פילוסופי בין נקודות מבט, עוסק ביעוץ, ליווי אישי ומשפחתי בהתמודדות עם קשיים, ומנחה סדנאות במסגרות שונות.

אחרים קראו גם את:

כנס לוגותרפיה – עוגן של משמעות בתוך אי ודאות

העמותה ללוגותרפיה בישראל ו- מכון ויקטור פראנקל ללוגותרפיה בישראל הכנס נערך ב 27/1/2021    והשתתפו …

כתיבת תגובה