השמיים שבתוכנו – מפגש פסגה בין ויקטור פראנקל ואתי הילסום

השמיים שבתוכנו – מפגש פסגה יחודי ורב תובנות , פרנקל והילסום נפגשים לשיחה אינטימית 

” אולי כל הדרקונים בחיינו הם נסיכות שרק מחכות לראות אותנו פועלים, פעם אחת כבר, עם יופי ואומץ. אולי כל דבר שמפחיד אותנו הוא, במהות העמוקה ביותר, משהו חסר אונים שרוצה את אהבתנו”- ריינר מריה רילקה. (מתוך “מכתבים אל משורר צעיר)

מודה ומתוודה יצאתי מקריאת יומנה של אתי הילסום באפיסת כוחות, מותשת לחלוטין.
לא במקרה הוא הגיע אלי רק עתה- בגילי הבוגר, עם ניסיון חיי, כשאני בשלה להכיל גודש רגשי שכזה. זהו מסמך אישי- אנושי יוצא דופן בעוצמותיו אותו כותבת, לא להאמין, אישה צעירה בת 27 בלבד! בשנות השיא של מלחמת העולם השניה והשואה.   

היא- אתי הילסום, ילידת 1914, בת למשפחה יהודית מתבוללת מאמסטרדם, אינטלקטואלית, למדה באוניברסיטה לשונות סלאביות ולאחר מכן פסיכולוגיה. נספתה עם משפחתה באושוויץ ב 1943 בהיותה בת 27 בלבד. ידועה בזכות היומנים מעוררי ההשראה שכתבה בשנים 1941-1943.

הוא- ויקטור פראנקל, נולד כעשור לפניה בוינה (1905) למשפחה יהודית. פסיכיאטר, רופא, נוירולוג, פילוסוף, סופר, הוגה פסיכולוגיית הגבהים, תורת ה”לוגותרפיה”- ריפוי דרך משמעות ושיטת הניתוח האקזיסטנציאליסטי. חווה גם הוא את מאורעות השואה על בשרו -עבר בין ארבעה מחנות ריכוז כולל אשוויץ, איבד את כל משפחתו אך הצליח לשרוד ולהמשיך לפתח ולהפיץ את תורתו בעולם. הוא מת בשיבה טובה בגיל 92.

המאמר מביא בפני הקוראים מפגש יחודי מרתק ורב תובנות “המתקיים” בימינו אנו בשנת 2020, על אדמת גרמניה, בבית קפה ברלינאי, שם לשניהם, כך נדמה לי, לא תהיה התנגדות לשבת הואיל וזיכרונותיהם, גם הקשים שבהם, אינם נושאים בחובם שנאה, האשמה וקיתונות של בוז וביקורת כלפי איש… 

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן – קובץ PDF

למאמר המלא – לחץ כאן

למאמרים נוספים של שגית שלמה לחץ כאן 

נכתב ע"י שגית שלמה

שגית שלמה, סטודנטית לתאר שלישי, חוקרת שירה ומשמעות ומכונה גם "שומרת המנגינות". בעלת הסמכה כלוגותרפיסטית, Diplomate in Clinical Logotherapy מטעם Viktor Frankl institute USA. עוסקת בפיתוח תכנים, מרצה ומנחת סדנאות וכן משמשת כיועצת התוכן של מגזין "בלוגותרפיה". מחברת הספר “שירת המשמעות – לוגותרפיה בין תיאוריה ומציאות” אשר משמש קהל קוראים רחב ואנשי מקצוע.

אחרים קראו גם את:

שעון החול שגית שלמה

שעון החול של חיינו

“חלופיות קיומנו בשום פנים אינה נוטלת ממנו את טעמו. אך בחלופיות זו מתגלה אחריותנו, שכן …

כתיבת תגובה