השמיים שבתוכנו – מפגש פסגה בין ויקטור פראנקל ואתי הילסום

השמיים שבתוכנו – מפגש פסגה יחודי ורב תובנות , פרנקל והילסום נפגשים לשיחה אינטימית 

" אולי כל הדרקונים בחיינו הם נסיכות שרק מחכות לראות אותנו פועלים, פעם אחת כבר, עם יופי ואומץ. אולי כל דבר שמפחיד אותנו הוא, במהות העמוקה ביותר, משהו חסר אונים שרוצה את אהבתנו"- ריינר מריה רילקה. (מתוך "מכתבים אל משורר צעיר)

מודה ומתוודה יצאתי מקריאת יומנה של אתי הילסום באפיסת כוחות, מותשת לחלוטין.
לא במקרה הוא הגיע אלי רק עתה- בגילי הבוגר, עם ניסיון חיי, כשאני בשלה להכיל גודש רגשי שכזה. זהו מסמך אישי- אנושי יוצא דופן בעוצמותיו אותו כותבת, לא להאמין, אישה צעירה בת 27 בלבד! בשנות השיא של מלחמת העולם השניה והשואה.   

היא- אתי הילסום, ילידת 1914, בת למשפחה יהודית מתבוללת מאמסטרדם, אינטלקטואלית, למדה באוניברסיטה לשונות סלאביות ולאחר מכן פסיכולוגיה. נספתה עם משפחתה באושוויץ ב 1943 בהיותה בת 27 בלבד. ידועה בזכות היומנים מעוררי ההשראה שכתבה בשנים 1941-1943.

הוא- ויקטור פראנקל, נולד כעשור לפניה בוינה (1905) למשפחה יהודית. פסיכיאטר, רופא, נוירולוג, פילוסוף, סופר, הוגה פסיכולוגיית הגבהים, תורת ה"לוגותרפיה"- ריפוי דרך משמעות ושיטת הניתוח האקזיסטנציאליסטי. חווה גם הוא את מאורעות השואה על בשרו -עבר בין ארבעה מחנות ריכוז כולל אשוויץ, איבד את כל משפחתו אך הצליח לשרוד ולהמשיך לפתח ולהפיץ את תורתו בעולם. הוא מת בשיבה טובה בגיל 92.

המאמר מביא בפני הקוראים מפגש יחודי מרתק ורב תובנות "המתקיים" בימינו אנו בשנת 2020, על אדמת גרמניה, בבית קפה ברלינאי, שם לשניהם, כך נדמה לי, לא תהיה התנגדות לשבת הואיל וזיכרונותיהם, גם הקשים שבהם, אינם נושאים בחובם שנאה, האשמה וקיתונות של בוז וביקורת כלפי איש… 

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן – קובץ PDF

למאמר המלא – לחץ כאן

למאמרים נוספים של שגית שלמה לחץ כאן 

נכתב ע"י שגית שלמה

שגית שלמה, סטודנטית לתאר שלישי (Ph.D), בוגרת התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטה תל אביב ו Viktor Frankl institute USA ומוסמכת Diplomate in Clinical Logotherapy מטעם מכון ויקטור פרנקל ארה”ב Viktor Frankl institute USA ,​בעלת תואר BA בלשון וספרות ו- MA במנהל ומנהיגות החינוך -אוניברסיטה תל-אביב. חוקרת שירה ומשמעות, ומלווה את התפתחות האתר מראשיתו כיועצת תוכן מקצועית וככותבת תוכן ומאמרים. ​מחברת הספר “שירת המשמעות – לוגותרפיה בין תיאוריה למעשה” אשר משמש קהל קוראים רחב, חוקרים ומטפלים.

אחרים קראו גם את:

אדם מפחד למות מאת גלי וינרב

האדם מפחד למות, ולכן מחפש משמעות

מתי המודעות לסופיות החיים הופכת אותנו לנדיבים ונחמדים ומתי למרושעים ? פרופ' שלדון סלומון, מהוגי …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן