אקזיסטנציאליזם וחירות האדם

מעצם היותנו בעולם, אנו עסוקים בתחושה של מה ניתן לנו ומה אפשרי, אנו מוצאים את עצמנו עם בחירות שבחרנו בעבר המשפיעות על עתידינו, אלו עובדות קיומיות. אקזיסטנציאליסטים רואים בעובדות רק היבט אחד של הקיום האנושי, שכן הם גורסים שלבני אדם תמיד יש את היכולת להתעלות מעל המצב הנתון שלהם על ידי נקיטת עמדה על חייהם.

יכולת ההתעלות פירושה שיש לנו רצון חופשי ושאין גורם חיצוני שקובע את הרצון שלנו ובכל מקרה אנו יכולים לבחור אחרת ממה שעשינו, ולפיכך אנו אחראים לבחירות שלנו. הגישה האקזיסטנציאליסטית בחופש האדם מבוססת על תיאור פנומנולוגי של חיי היום-יום שלנו. בהתמודדות עם מצבים שבהם אני חייב לבחור, אני מוצא את עצמי עומד בפני מגוון פתוח של דרכי פעולה אפשריות שבהן שום דבר לא מכריח אותי לבחור בדרך פעולה אחת על פני האחרות.

גם במקרים שבהם האדם אינו מודע לבחירותיו הוא למעשה מחליט על חייו. על פי סארטר בני אדם 'נדונים להיות חופשיים'. מכיוון שההוויה שלנו 'בסימן שאלה' עבורנו, האדם מקנה לה צורה קונקרטית דרך הבחירות והפעולות שלו. ישנם אקזיסטנציאליסטים גורסים גם שהאדם אחראי גם לאופן שבו העולם סביבנו נראה. שורשיו של רעיון זה בתפיסתו של קאנט כי המציאות שאנו חווים מעוצבת בחלקה על ידי הפעילות המכוננת של מוחנו שלנו, אם כי האקזיסטנציאליסטים שונים מקאנט בטענה שהבניית המציאות שלנו תלויה בבחירות שלנו . באופן דומה, ניטשה גורס שהמציאות נגישה לנו רק דרך 'פרספקטיבה' כזו או אחרת, שאין שום דרך ליצור קשר עם המציאות כפי שהיא בפני עצמה, ללא תלות בכל נקודת מבט או מסגרת פרשנות.

Existentialism and Human Freedom

John Killinger

 לקריאת המאמר באנגלית : 12 עמודים 

לקריאת המאמר

למאמרים נוספים בפילוסופיה קיומית

לרשימת כל הנושאים במגזין

למאמרי מחקר נוספים – לחץ כאן

לעמוד הראשי במגזין

Citation: Killinger, J. (1961). Existentialism and Human Freedom. The English Journal50(5), 303–313. https://doi.org/10.2307/810349.

© To link to this article

© Existentialism and Human Freedom
Author(s): John Killinger
Source: The English Journal, Vol. 50, No. 5 (May, 1961), pp. 303-313
Published by: National Council of Teachers of English
Stable URL: http://www.jstor.org/stable/810349 .
Accessed: 17/11/2013 01:28

This site is not for profit. ©All rights reserved to the authors and authors of the article and / or the book and / or to the source sites – we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

Image by Viktoria Schubert from Pixabay

נכתב ע"י תוכן מקושר

כל הזכויות שמורות לכותבי ובעלי המאמר ו/או לאתרי המקור - אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים וטקסטים המגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום או טקסט שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו בדוא”ל ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם. This site is not for profit. All rights reserved to the authors and authors of the article and / or to the source sites - we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

אחרים קראו גם את:

תחל שנה ומשמעויותיה

מאת שגית שלמה, שומרת המנגינות אם יש חג שאני ממש אוהבת זה ראש השנה.  אולי …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן