תיאוריות קיומיות והומניסטיות

זהו פרק מאת Paul T. P. Wong הכולל תיאור של תיאוריות קיומיות והומניסטיות מגוונות, תוך השוואה הגישות הפילוסופיות וההבדלים התרבותיים של ההוגים, כולל אבחנות ביחס לתיאוריות אחרות של אישיות.

ההנחה הגורפת היא שליחידים יש את החופש והאומץ להתעלות מעל הנתונים הקיומיים והשפעות ביולוגיות/סביבתיות כדי ליצור את עתידם. שנית, הם מדגישים את המציאות הפנומנולוגית של האדם החווה. שלישית, הם הוליסטיים בהתמקדותם בחוויה החיה ובשאיפות העתידיות של האדם כולו בפעולה ובהקשר. לבסוף, הם מנסים ללכוד את הדרמה הגבוהה של הקיום האנושי, החתירה להישרדות ולהגשמה למרות הפגיעות האנושית לאימה וייאוש. המאמר סוקר את השורשים ההיסטוריים של תיאוריות קיומיות והומניסטיות ומבקר את המודלים הקיומיים וההומניסטיים העיקריים לפני ביטוי של הגישה ממוקדת המשמעות כתיאוריה קיומית-הומניסטית שנוסחה מחדש. לאחר מכן, המאמר מציג את העדויות האמפיריות ודן בהשלכות המעשיות של הגישה ממוקדת המשמעות. (PsycInfo Database Record (c) 2023 APA, כל הזכויות שמורות)

המאמר מתאר ארבע תיאוריות ספציפיות:

  1. פסיכולוגיה קיומית-פנומנולוגית אירופית
  2. לוגותרפיה וניתוח קיומי
  3. פסיכולוגיה אקזיסטנציאלית אמריקאית
  4. פסיכולוגיה הומניסטית

לאחר בחינת התיאוריות הללו, המאמר מציג ניסוח מחדש תיאוריה קיומית-הומניסטית, המתמקדת בחתירת מטרה למשמעות והגשמה. גישה ממוקדת משמעות זו לאישיות משלבת גם שלילי וגם חיובי
נתון קיומי ומתייחס לארבעה נושאים עיקריים: (א) טבע האדם ומצב האדם,
(ב) צמיחה והגשמה אישית, (ג) הדינמיקה והמבנה של אישיות מבוססת על נתונים קיומיים, ו-(ג) ההקשר האנושי והקהילה החיובית. המאמר סוקר תחומים נבחרים של מחקר מכוון-משמעות ודן בתפקידה החיוני של המשמעות בתחומי החיים העיקריים.

Existential and Humanistic Theories

Paul T. P. Wong

Graduate Program in Counselling Psychology
Trinity Western University

Paul T P Wong
Paul T P Wong

 לקריאת המאמר כולל : 53 עמודים + כ 10 עמודי הפניות References)

לקריאת המאמר המלא

 

למאמרים נוספים בפילוסופיה קיומית

לרשימת כל הנושאים במגזין

למאמרי מחקר נוספים – לחץ כאן

לעמוד הראשי במגזין

 

Citation: Wong, P. T. P. (2006). Existential and Humanistic Theories. In J. C. Thomas, D. L. Segal, & M. Hersen (Eds.), Comprehensive Handbook of Personality and Psychopathology, Vol. 1. Personality and Everyday Functioning (pp. 192–211). John Wiley & Sons, Inc.
 
© RUNNING HEAD: EXISTENTIAL THEORIES

This site is not for profit. ©All rights reserved to the authors and authors of the article and / or the book and / or to the source sites – we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

Photo by Paul T P Wong from youtube

Image by Stefan Keller from Pixabay

נכתב ע"י תוכן מקושר

כל הזכויות שמורות לכותבי ובעלי המאמר ו/או לאתרי המקור - אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים וטקסטים המגיעים לידינו. אם זיהיתם באתר צילום או טקסט שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו בדוא”ל ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם. This site is not for profit. All rights reserved to the authors and authors of the article and / or to the source sites - we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

אחרים קראו גם את:

לוגותרפיה

זה הזמן ליישם לוגותרפיה: מציאת משמעות במצבים מאתגרים

גם בזמנים של תחושת אובדן שליטה על חיי היומיום שלנו, אפשר בהחלט לדבר על מציאת …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן