From Logotherapy to Existential Analytic psychotherapy

From Viktor Frankl’s Logotherapy

to Existential Analytic psychotherapy

Alfried Längle

אלפריד לאנגלה, M.D., Ph.D. נשיא האגודה הבינלאומית ללוגותרפיה וניתוח קיומי. וינה

מאמר חובה ! המספר את דרכה והתבססותה של הלוגותרפיה כגישה פסיכותרפית עד לקבלת הכרה  בינלאומית. כיצד הניתוח קיומי עוזר לאנשים לחיות בהסכמה פנימית בכל מה שהם עושים, ולראות את עצמם בקשר דיאלוגי מיטבי עם העולם ועם עצמם.

תקציר פתיחה ונקודות מרכזיות מתוך המאמר מאת דרור שקד

 המאמר מתחיל בתיאור גישת הלוגותרפיה והניתוח הקיומי של ויקטור פרנקל. כוונתו של פרנקל הייתה להילחם בפסיכולוגיזם ולהוסיף את הממד הרוחני לפסיכולוגיה תוך שימוש בפילוסופיה בפסיכותרפיה. המאמר מציג את מושגי המפתח המרכזיים של הלוגותרפיה: הגישה והקטגוריות לגילוי משמעות והטכניקות הטיפוליות של פרנקל.

מתוך המאמר

 • על מנת להתמודד עם היישום הפסיכותרפויטי המעשי של הלוגותרפיה, נוצר צורך דחוף בפיתוח והרחבה של הלוגותרפיה שכן עבודה פנומנולוגית מעשית מבוססת על ההבנה שלפסיכופתולוגיה ישנו בסיס רחב הרבה יותר, וכי לא די בהגדרת הסיבות להפרעות פסיכולוגיות רק כחוסר משמעות. 
 • התפתחותה  של פסיכותרפיה חדשה מבוססת פנומנולוגיה, הנקראת ניתוח קיומי EA המושתת על הבנה רחבה יותר של הקיום הכוללת מערכת מוטיבציה הכוללת ארבעה מימדים
 • המטרה המרכזית של ניתוח קיומי היא לעזור לאנשים לחיות בהסכמה פנימית בכל מה שהם עושים, ולראות את עצמם בקשר דיאלוגי עם העולם ועם עצמם.
  Alfried Längle (2013)
 • התהוות התפיסה של פראנקל של מה שנחשב בעיניו כמבנה אידיאלי של פסיכותרפיה. השפעת הפילוסופיה של קירקגור והאמונה שהשילוב של פילוסופיה עם פסיכולוגיה מספק את הגישה הטובה ביותר להארת הסיבות והביטויים של הסבל האנושי.
 •  העיגון הרוחני, והתמיכה בממד הרוחני.
 • בין פרנקל לפילוסופיה של מקס שלר ולקשר עם רודולף אלרס.
 • השפעת המחקר של שלר (1980), "Der Formalismus in der Ethik und die materiale Wertethik", על פרנקל בתחומי אנתרופולוגיה פילוסופית, הפנומנולוגיה של הערכים, אהבה רגשות ותחושת רוחניות .
 • על הבדלי התפיסות והגישות שבין פרויד אדלר ופראנקל והקשר בין פרנקל עם אירווין יאלום, ופגישתם בווינה.
 • הקמת המכון הראשון ללוגותרפיה  ב 1979 בברקלי, קליפורניה, בהדרכתו  של ג'וזף פאברי . בשנת 1982 הקמת האגודה ללוגותרפיה וניתוח קיומי (GLE)  וקבלת הכרה של משרד הבריאות האוסטרי בפסיכותרפיה של פראנקל
 • מבט ביקורתי על הלוגותרפיה של פראנקל ואתגרים בהתבסססותה של הלוגותרפיה אל מול ה"פסיכותרפיה המודרנית", ביישום הלוגותרפיה ופיתוח תוכנית הכשרה,
"… ניתן לתאר את התהליך שהאדם עובר על ידי תנועות שונות. בשלב הראשון האדם מקבל רושם דרך מה שהוא/היא חווה. זה מייצר רגשות ספציפיים, תנועות פנימיות ומכיל תוכן שנלכד באופן אינטואיטיבי ומהווה את מרכז התגובה וההתנהגות. לאחר שתפס את הגל מבחוץ, האדם מתחיל לבנות את עצמו מחדש על ידי נטילת התנועה הפנימית (הנגדית), ניסיון לשלב ולהבין את התוכן, נקיטת עמדה כלפיו ומציאת התנועה הפנימית שלו כבסיס…" פראנקל
פראנקל בחדר עבודתו
פראנקל בחדר עבודתו. תמונה מתוך יוטיוב
 • גישה חדשה לאדם, גישה לחוסן שלו ולאותנטיות שלו. השינוי המהותי של EA: מושג המניעים הקיומיים הבסיסיים (FM) הגישה הפנומנולוגית הלכה למעשה הביאה לידי ביטוי ראייה עמוקה יותר של מבנה הקיום.
 • תיאור האנליזה הקיומית כפסיכותרפיה פנומנולוגית ומוכוונת אדם (במובנים רבים היא מתקרבת למושגים של קרל רוג'רס – 1961, 1966)
 • משמעות המילה "קיום" הממוקמת בלב הניתוח קיומי, חיים משולבים או "שלמים"
 • הקיום האנושי מאופיין ביכולת לקבל החלטות אותנטיות (להיות מודע לחירותו ולאחריותו בהקשר משמעותי). מטרת הניתוח הקיומי היא להדריך אדם להוביל ולחוות את חייו באופן אותנטי וחופשי.
 • המושג של יצירת "הסכמה פנימית" ממקדת ועיבוד פנומנולוגי של בעיות, טראומות וקונפליקטים של הפרט
 • עבודה ביוגרפית לעבודה בשלמות על מנת לקבל פרספקטיבה על העתיד (משמעות)
 • הגדרת המטרה של האנליזה הקיומית

המאמר כולל 17 עמ' PDF 

לקריאת המאמר המלא

Citation: Längle, A. (2015). From Viktor Frankl’s logotherapy to existential analytic psychotherapy. European Psychotherapy, 12, 67-83

Link to the article

© European Psychotherapy 2014/2015

לצפייה בסרטון בנושא

This site is not for profit. ©All rights reserved to the authors and authors of the article and / or the book and / or to the source sites – we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

© Alfried Längle (2013) – Image from wikipedia 

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד (Ph.D), לוגותרפיסט קליני מוסמך, בוגר התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ומוסמך Logotherapy Clinical in Diplomate מטעם מכון ויקטור פראנקל ו־Institute Frankl Viktor USA . מוסמך לגישור מקצועי וגישור משפחתי בפרידה וגירושין מטעם "גבים" ומכון מגיד האוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תאר שני במדעי התנהגות, ותאר שלישי בפילוסופיה. מייסד שותף ומנהלו הראשון של "מכון מצפן לחקר המשמעות בחיים" באוניברסיטת תל אביב. מייסד ומנהל מגזין המאמרים "בלוגותרפיה" ומחברם של הספרים "מבטים נסתרים" ו "גישור ממוקד משמעות".

אחרים קראו גם את:

לוגותרפיה יישומית

הצגת פרקי המבוא של הספר (אנגלית 2019) מאת Stephen J. Costello.  מתוך ההקדמה לספר, ספר …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן