כרטיסי ביקור של הוגי הקיום

על-מנת להיכנס לאווירתו וטעמו המיוחדים של האקזיסטנציאליזם, מציג בפנינו המחבר ד"ר יעקב גולומב בסקירה פנורמית קצרה אך רחבת-יריעה, את גיבוריו ונציגיו הבולטים של זרם זה, תוך הבאת ציטוטים אופייניים מספריהם החשובים ביותר.

המאמר מהווה את פרק א מתוך ספרו של המחבר "מבוא לפילוסופיות הקיום : אקזיסטנציאליזם" פרק העוסק במשותף והשונה בהגותם "המגדלורית" כפי שמכנה זאת המחבר של הוגים כגון: דוסטוייבסקי, ניטשה, סרן קירקגור, אלבר קאמי, אדמונד הוסרל, מרטין היידגר ועוד.

מתוך המאמר,

"..הצהרתו זו של ניטשה, המביעה בעוז מאין כמותו את אווירת החילון הפושטת והולכת בכל רחבי אירופה

אקזיסטנציאליזם תמונה מתוך ויקיפדיה
אקזיסטנציאליזם תמונה מתוך ויקיפדיה

, דוחפת ומניעה את גדולי יוצריה והוגיה של אווירה זו, להרפתקת הרוח האקזיסטנציאליסטית, הקובעת, בעיקר באמצעותו של סארטר, כי אכן האדם הוא האלוהים, וכי חירותו המוחלטת ועוצמתו העצמית חייבת להחליף את הסמכות האלוהית הדתית והמיטאפיסית.

"…מה שחסר לי בעצם הוא לברר לעצמי מה עלי לעשות, לא מה עלי להכיר. החשוב הוא למצוא אמת שתהיה אמת עבורי, למצוא את האידיאה אשר למענה ארצה לחיות ולמות. מה יועיל לי לשם כך, אם אמצא אמת הנקראת אמת אובייקטיבית, אם אשנן את כל שיטות הפילוסופיה?… מה שחסר לי הוא לחיות חיים אנושיים שלמים ולא רק חיי ההכרה; לבסס את פיתוח רעיונותי על משהו הקשור בשורשים העמוקים ביותר של קיומי, של הווייתי הפרטית…"

מוזמנים לקריאת המאמר המלא 7 עמודים בעברית

לקריאת המאמר המלא – לחץ כאן

למאמרים נוספים בפילוסופיה קיומית

© כל הזכויות שמורות למחבר ולהוצאה

כותר:כרטיסי ביקור של הוגי הקיום
שם  הספר:מבוא לפילוסופיות הקיום : אקזיסטנציאליזם
מחבר:גולומב, יעקב (ד"ר)
עורכת הספר:שיחור, רחל
תאריך:1990
הוצאה לאור:ישראל. משרד הבטחון. ההוצאה לאור
הערות:1. בראש השער: ד"ר יעקב גולומב. האוניברסיטה העברית בירושלים.
2. ספריית "אוניברסיטה משודרת".
3. עורכת הסדרה: תרצה יובל.
4. יועץ אקדמי: פרופ' חיים שקד.
הערות לפריט זה:1. המאמר הוא פרק א' בספר.

© This site is not for profit. ©All rights reserved to the authors and authors of the article and / or the book and / or to the source sites – we respect copyright and make an effort to locate the rights holders in the photographs and texts that come to us. If you have identified a photo or text on the site that you have rights to, you may contact us by email and request to stop publishing it or request to add your credit.

נכתב ע"י פרופ' יעקב גולומב

יעקב גולומב (5 ביוני 1947 – 19 ביולי 2023) היה פרופסור אמריטוס בחוג לפילוסופיה, הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, מופקד הקתדרה לפילוסופיה כללית על שם אחד העם. מרצה, כותב, עורך ומתרגם ספרים בנושאי פילוסופיה אקזיסטנציאליסטית, בענייני זהות ישראלית-יהודית ובענייני ציונות ותרבות.

אחרים קראו גם את:

vf1

הזמנה להשתתף בציון יום הולדתו של ויקטור פראנקל

אנו שמחים להזמינכם להצטרף אלינו לאירוע מיוחד  לרגל יום הולדת 119 לד"ר ויקטור פראנקל "חיפוש …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן