על העקרונות הבסיסיים בפסיכולוגיות של אדלר ופרנקל

"קל יותר להילחם על העקרונות של מישהו מאשר לחיות על פיהם" / אדלר 

זהו מאמר שני בסדרה 

מאמר זה ממשיך את קודמו, שבו התייחסתי למחלוקות שהובילו לקרע בין אדלר ופרנקל, ואולי קיפחו את עולם הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה ביצירות רבות וחשובות. תחילה אציג את העקרונות שעליהם בנויות שתי הפסיכולוגיות, ואחר כך אדון בשווה ובשונה ביניהן ואסיים את המאמר  בתובנות הנלמדות.

מתוך המאמר …

זהו מאמר המשך למאמרי הקודם "מאוהב לאויב" אשר מטרתו היא לתרום לשיתוף פעולה, ללימוד,  ולהכרת העקרונות העומדים בבסיס שתי הפסיכולוגיות, זו של אדלר וזו של פרנקל. ידע זה עשוי להביא להעשרת הבסיס התיאורטי ולהרחבת האופקיםשל העוסקים בקידום הבריאות הנפשית של האדם ושל החברה האנושית.

אלברט איינשטיין אמר שהתיאוריה מרשימה יותר ככל שהנחותיה פשוטות יותר, ככל שהיא מקשרת בין יותר סוגי דברים שונים, וככל שתחום הישימות שלה רחב יותר .השאלה העיקרית איננה איזו משתי התיאוריות טובה יותר או מהימנה יותר מבחינה מדעית, אלא איך ניתן לעזור לאדם לחיות חיים משמעותיים?.

הפסיכולוגיות של אדלר ופרנקל מהוות בסיס חשוב להבנת התנהגות האדם. שתיהן עוסקות בריפוי נפש האדם ושחרורה מההפרעות המציקות לה. ושתיהן נשענות על ידע מוכח על ידי מחקר. שתיהן מוכרות בעולם כאסכולות שונות  וחשובות בפסיכותרפיה. אך בעוד שאדלר שם את הדגש על האספקטים הפסיכו-סוציאליים של האדם, פרנקל התמקד בעיקר בהשפעת הממד הרוחני על בריאותו הנפשית של האדם… ( מוזמנים לקרא את המאמר המלא..)

לקריאת המאמר המלא – לחץ כאן

ויקטור פראנקל ואלפרד אדלר
מימין ויקטור פראנקל ואלפרד אדלר

** אין להעתיק ללא קבלת אישור מראש מהכותב, כל הזכויות שמורות ©

לקריאת המאמר הקודם "מאוהב לאויב" – לחץ כאן

נכתב ע"י פרופ' דוד גוטמן

דוד גוטמן (נולד בשנת 1932) הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת חיפה, לשעבר ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, מוכר בעולם כמומחה ללוגותרפיה וכידיד אישי של פרופסור ויקטור פרנקל. עסק בהוראה, במחקר, בהכשרה ובייעוץ בלוגותרפיה במשך שנים רבות. כתב, ערך ותרגם עשרים ספרים ופרסם קרוב למאה מאמרים ועבודות מחקר בכתבי עת מקצועיים.

אחרים קראו גם את:

כוונה פרדוקסלית

טיפול פרדוקסלי – ספר מלא

קישור לספר פתוח לקריאה בנושא "קידום שינוי באמצעות טיפול פרדוקסלי", קישור לספר – זכויות יוצרים …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן