אומנות המשמעות, הדרך למציאת מהות חייך – סקירת הספר

סקירה ורשמים מאת דרור שקד על ספרה של ד"ר תמי יגורי © "אומנות המשמעות – הדרך למציאת מהות חייך"  בהוצאת רסלינג 

ראשית אפתח שלדידה של המחברת יגורי ספר זה הוא אחיו הצעיר של ספרה הקודם "פתרון חידת המשמעות", ואכן יש בספר משהו חדש שנולד ומוליד, מרענן מפתיע ומחייך לקוראיו. בן ממשיך אם תרצו לכתיבתה הבהירה והקולחת של המחברת אשר אינה נזקקת לכל תחכום פסיכופילוסופי כדי להעביר את רעיונותיה. זהו ספר ממנו יכולים ליהנות קוראים רבים הבאים ממגוון רחב של תחומי עניין, הן התוכן והן אירגון הנושאים בספר מיטיבים לחבר בפשטות בין התיאוריה הפילוסופית הקיומית לבין הפרקטיקה היום יומית הניתנת ליישום כמעט מיידי בחייו של כל קורא. 

הרעיון המרכזי של הספר

הרעיון המרכזי בספר הצגת אומנות המשמעות, ישנה שיטה וישנה דרך הנתונה לכל אחד לזקק ולנסח את משמעות חייו. הספר מנגיש את חוכמת הדיאלוג בין המחברת עם המרואיינים המכונים על ידה גיבורי הספר איתם חלקה המחברת שיחות אישיות פנים אל פנים. חלק גדול מהם מוכרים כאנשים מפורסמים והם מוזכרים בספר בשמם המלא ומוכרים לנו ממגוון מרחבי חיים, מה שהופך את הספר לאנושי נגיש ובעיקר מעשי בבחינת השיטה מוכחת ועובדת הלכה למעשה. הספר מאפשר לקורא הזדמנות להציץ אל תהליך החשיפה של ניסוח המשמעות בחייהם של 33 גיבורי הספר, בחוכמה בפתיחות  וברגישות תוך הליכה יד ביד איתם בדרך לזיקוק המשמעות בחייהם. מדובר בפסיפס ראיונות אנושי ומרתק המשלבים סיפורי חיים, תפיסות עולם וערכים אשר מתלכדים יחד לכדי ניסוח וטיפוח משמעות חייהם. 

הספר מזמין את הקוראים להתבונן ולהתרשם מעומק הדיאלוגים כתהליך חווייתי ומלמד, המעורר השראה אישית לצד השראה מקצועית לכל מי שעוסק בתחום המשמעות בחיים. בעיני הספר "אומנות המשמעות" מהווה את הקומה השנייה והיישומית של שיטתה של  יגורי לניסוח שאלת המשמעות שהוצגה בספרה הקודם "פיתרון חידת המשמעות" , הוא מהווה מפת דרכים שיטתית למציאת המשמעות. רשימת המשתתפים בספר מרשימה ומוגשים בו תיאורים אישיים מפתיעים מתוך סיטואציות מתוך רצף האירועים בחייהם.

בחלקו התיאורטי, הספר מעמיק בחקר מקורות תפיסת המשמעות ומצוטטים במסגרתו פילוסופים, פסיכולוגים, אנשי רוח ויהדות ומבחינה זו מדובר בטקסט לימודי חווייתי ורב קולי שנוגע בניואנסים הרגישים ביותר של המפגש בן האדם לתחושת המשמעות שלו בחיים. התיאוריה והמחקר עבור יגורי אמנם מרכזיים אולם היא אינה מנתקת את עצמה מהפילוסופיה המעשית ויש לה מחוייבות לניהול דיאלוגים בגובה העיניים עם "גיבוריה"  בפתיחות אישית מרשימה המאפשרת יחסים דיאלוגיים עם האנשים אותם היא פוגשת, המושתתים על יחסי זיקה כנים וישירים או כפי שמכנה זאת בובר יחסי "אני-אתה".

" העדר משמעות נתפס כקשה מבין ניסיונות חיינו ואולי לא לכל אדם יש משמעות בחייו. ההנחה באומנות המשמעות היא שלכל הפחות בידי כל אחד נתונה אפשרות לנסח את משמעות חייו ולנסות לממשה" / מתוך הספר 

מבנה הספר

הספר כולל את הפרקים המרכזיים הבאים: 

 • פרק כללי  על 'אֹומנות המשמעות'  
 • מבוא זהות עצמית
 • תפיסת עולם
 • ממשק המשמעות
 • אומנות המשמעות
 • מבנה הריאיון
 • שלושה מעגלי קיום

 אומנות המשמעות מוצגת דרך דיאלוגים דוגמאות וסיפורי משמעות, ראיונות הכוללים את ארבעת השלבים לניסוח המשמעות, אשר כל אחד מהם מסתיים בניסוח תמציתי וייחודי. מרגע שבידינו ניסוח ניתן לעבור לטיפוח המשמעות. החיים הם העיקר ומשמעות היא העיקר בחיים, משמעות היא מהות אישית, היא יצירת חיינו, היא עיסוק ביש, יכולתנו להפוך קשיים ואתגרים לשיעורים היא תנאי למשמעות בחיינו. יכולתנו לממש את מהותנו מותנית בהגשמת משמעות חיינו.

המבוא לספר כולל את הצגת הפילוסופיה של אומנות המשמעות. במבוא מפורטים תחילה שני נתיבים: זהות עצמית ותפיסת עולם. בהמשך מוצג ממשק המשמעות, המרחב שבו הם נפגשים ומתוכו מנוסחת משמעות חיים אישית . הספר מציע שיש לחשוב באופן שונה על משמעות כללית, ועל משמעות אישית השפה היא אותה שפת
משמעות, שפה של ערכים, אך החשיבה שונה. בהקשר תרבותי, היסטורי, חברתי רחב – חשוב מאוד שיהיו דמויות שמהוות מודל להישגים יוצאי דופן, פורצי דרך, מעוררי השראה.

ספר אומנות המשמעות

בהמשך הספר מאופיינים שלושה טיפוסים של תפיסות עולם, שלושה מעגלי קיום. ראיונות המשמעות, שהם לב הספר, משובצים בשלושה חלקים לפי אבות הטיפוס של תפיסות עולם: אסתטית, אתית ורוחנית. כל חלק נפתח בהסבר קצר על התפיסה ומאפייניה. במסגרת חלק זה הספר כולל  33 ראיונות מעוררי השראה אשר במסגרתם מוצגת משמעות חייהם של אומנים, אנשי טיפול, אנשי עסקים, אקדמאים, מי שעומדים לקראת מותם הקרוב, מי ש"הצליחו בגדול", ומי שמבררים עדיין מה בדיוק העיקר בחייהם ביניהם שמות מוכרים ומפתיעים אשר זיקקו תובנות ומשמעות. הנה כמה מהם: 

 • מה היתה תשובתה של רונה רמון כשהיא התבקשה לבחור מה נראה בעיניה חשוב מבין הנושאים הרבים שבהם נגעה
 • מהי משמעות חייו של רן הקיבוצניק
 • מהי "קפסולה של יופי" בעיניו של היוצר חמי רודנר
 • מי יצרה לעצמה ובאיזה הקשר שתי שכבות של משמעות

בין המרואיינים נמצאים גם יגאל ורדי (קראתי בעבר שניים מספריו), מרצה מרתק בעצמו, אומן, פסיכולוג תיאורטי, דוקטור לפילוסופיה אשר מוצא בה עוגנים לתפיסותיו המרתקות. כמו כן  פרופ' יוסף אגסי, מבכירי הפילוסופים בישראל, פרופסור אמריטוס בחוג לפילוסופיה של אוניברסיטת תל אביב, אשר משמעות חייו נוסחה על ידו בביטוי מעניין ומעורר מחשבה ואני משאיר לקורא לבחון אותה בעצמו.  

"פתית שלג מבעד למיקרוסקופ – זוהר כיהלום, אבל ערמת שלג על הקרקע לא מרשימה במיוחד. אדם מבעד ל"משקפי משמעות" – ייחודי באופן עוצר נשימה, אבל קהל אנשים ברחוב נראה סתמי למדי" / מתוך הספר

הרעיונות המרכזיים בספר

החיים הם העיקר ומשמעות היא העיקר בחיים ואומנות המשמעות זוהי תפיסה פילוסופית של משמעות בחיים, זהו גם כלי מעשי לניסוח משמעות אישית בחיים. ב‐33 הראיונות בספר משולבים סיפורי חיים ומתקבל פסיפס אנושי מפעים. אדם מחפש משמעות, אך לא תמיד מוצא. איך לחפש משמעות ? איך לזהות שאכן נמצא הניסוח המבוקש ? מה המיומנות הנדרשת לכך ?  

לכל אדם סיפור ולכל אחת ואחד ניסוח לשאלת המשמעות שלו בחייו מבקש המשמעות ימצא בספר מענה לשאלות: מהן משמעויות בחיים? מהם אבות הטיפוס של משמעות? מי מהם מעורר את השראתי? מה יכול להיות ניסוח המשמעות שלי? יגורי מתארת בספרה כיצד התפתח אצלה הכלי לניסוח משמעות חיים אישית וכיצד זה התפתח כטקסט רלוונטי עבור כל אדם חושב. הספר "אומנות המשמעות" מתאר גישה קוגניטיבית‐אינטלקטואלית ונרטיבית למשמעות בחיים  זהו כלי מעשי לניסוח ולטיפוח משמעות אישית בחיים. משמעות בחיים בגישת אומנות המשמעות היא תוצאה של שילוב בין שני תהליכי לימוד – זהות עצמית ותפיסת עולם. תהליכי הלימוד הללו מתווים שני נתיבים במסעו של אדם בתּורו אחרי מענה לשאלות: "מי אני?" ובמה אני מאמין?".

רעיון הזהות העצמית משמש מושג מפתח להבנת התפתחות האדם לאורך שלבי חייו. אמון בסיסי באחרים, שנרכש בתחילת החיים, הוא תנאי לאפשרות התפתחותה של זהות עצמית. ייחודיותנו ניכרת ביכולתנו לשאול את עצמנו שאלות על עצמנו, ממקום שנחווה כ"אני" חופשי "נקי" מהגדרות, אפיונים ותכונות. זהו "אני" שמתבונן בעצמיותו, וביכולתו לברור בין אפשרויות קיומיות מגוונות ולבחור ביניהן. יכולת זו היא תנאי לייחודיות. זוהי יכולת חמקמקה, אשר דרך פעולתה חידתית ונעלמה.

אותנטיות היא נאמנותי לעצמי, כנות ואמיתות בנוגע לפנימיותי. נאמנותי לעצמי ניכרת בבחירותיי. עצם הבחירה, החופש לבחור והאחריות לבחירותיי – להם אני נאמנה. תוכן הבחירה, הדבר שנבחר בפועל, הוא משני. הבחירה עצמה היא הדבר החשוב. "אותנטיות" היא מושג מרכזי בפילוסופיה ובפסיכולוגיה הקיומיות.

חשיבה מוסרית אינה זהה לתפיסת עולם, אך יכולה להיות חלק ממנה. תפיסת עולם עוסקת בקביעת ערכים גבוהים בקיום חשיבה מוסרית עוסקת בבחירה בטוב. תפיסת עולם מבטאת את האידיאלים שבהם אנו מאמינים ולהם אנו מחויבים באופן אישי. בתפיסת עולם אנו מחזיקים מתוך הכנעה, צניעות, ביטול עצמי, אמון ואמונה. בתפיסת עולם מגובשת אתמסר למשהו "גדול ממני". המשהו ה"גדול" נחשף ברגע מיוחד, מה שמתואר בלוגותרפיה כהתעלות ונשגבות.

יגורי מייצרת חיבור מרתק המכונה "ממשק המשמעות"  בין הזהות העצמית לבין תפיסת העולם, כלומר בין העמדה שאדם מגבש על אודות עצמו במהלך חייו, והמענה שלו לשאלות – מי אני?, מאין באתי?, לאן אני הולך?. לבין נקיטת עמדה בנוגע לערכים גבוהים, ניסוח סיבות שבגללן ראוי לחיות וסימון מטרות עיקריות שלמימושן  עליו לחתור.

 "כמו בזהות עצמית כך גם בתפיסת עולם – ישנה פתיחות לשינויים ולעיצוב מחדש. ברגע נתון, זהות עצמית מגובשת ותפיסת עולם מנוסחת היטב שנמצאות בהלימה זו‐עם‐זו מכוננות משמעות מרבית בחיים" / מתוך הספר

אומנות המשמעות: מבנה הריאיון אומנות המשמעות פותחה עבור מי שמחפשים ניסוח למשמעות חייהם וכדי לסייע לאנשי מקצוע, העוסקים בבריאות הנפש וברווחה מנטלית, לזהות תשובה אישית, מגובשת ויציבה יחסית לשאלת המשמעות בחיים. הנחיות כיצד לערוך לעצמך ריאיון נמצאות בסוף הספר, בהזמנה למשמעות. הספר מפרט את התהליך השיטתי בן ארבע השאלות של הריאיון תוך יישום וניתוח בכל אחד מהדיאלוגים המתוארים בספר.

מקום נכבד וראוי מוקדש בספר לשלושת מעגלי קיום , המייצגים שלושה אבות טיפוס של משמעות: אסתטית, אתית ורוחנית.לכל אב טיפוס תפיסת עולם משלו, נקודת מבט משלו על הקיום, שפה וערכים. שלושת מעגלי הקיום הללו משמשים כנקודות תצפית בראיונות המתוארים בספר וזוכים לפיצוח במסגרת ניסוח המשמעות . הרצון לחוות את החיים במלואם, להתמקד במה שמעניין ולפעול מתוך חופש אלה מודגשים בתפיסת עולם אסתטית. בתפיסת עולם אתית העיקר הוא למצוא את הכיוון הרצוי והמאוזן בחיים מתוך אחריות והתחייבות לפעול בהתאם לכך. ואילו בתפיסת עולם רוחנית נבנית מערכת יחסים עם דבר‐מה נשגב, מעבר לאנושי.

לסיכום, עיקר העניין שלי הוא בהיבטים היישומיים של תפיסת המשמעות בחיים, לפיכך מצאתי בספר עניין רב, הוא מעניין מרתק והרעיונות בו מאורגנים היטב, יש לו חשיבות לכל מי שעוסק בתפיסת המשמעות בחיים בין אם ביחס לעצמו ובין אם בעבודתו עם אחרים.

למאמרים נוספים של ד"ר תמי יגורי

למאמרים בנושאי טיפול וגישות התערבות

לרשימת כל המאמרים באתר

** האתר אינו מהווה צד מסחרי והוא אינו פועל למטרות רווח, המידע באתר נועד להעשרת הידע ויצירת זיקה בין הקוראים לתפיסת המשמעות בחיים

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד (Ph.D), לוגותרפיסט קליני מוסמך, בוגר התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ומוסמך Logotherapy Clinical in Diplomate מטעם מכון ויקטור פראנקל ו־Institute Frankl Viktor USA . מוסמך לגישור מקצועי וגישור משפחתי בפרידה וגירושין מטעם "גבים" ומכון מגיד האוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תאר שני במדעי התנהגות, ותאר שלישי בפילוסופיה. מייסד שותף ומנהלו הראשון של "מכון מצפן לחקר המשמעות בחיים" באוניברסיטת תל אביב. מייסד ומנהל מגזין המאמרים "בלוגותרפיה" ומחברם של הספרים "מבטים נסתרים" ו "גישור ממוקד משמעות".

אחרים קראו גם את:

אדם מפחד למות מאת גלי וינרב

האדם מפחד למות, ולכן מחפש משמעות

מתי המודעות לסופיות החיים הופכת אותנו לנדיבים ונחמדים ומתי למרושעים ? פרופ' שלדון סלומון, מהוגי …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן