ספר חדש: גישור ממוקד משמעות

גישור ממוקד משמעות

יישום הלוגותרפיה של ויקטור פראנקל בניהול קונפליקטים במערכות יחסים
© ספר מאת דרור שקד

הספר שלפניכם מציע חידוש. הוא משלב בין לוגותרפיה וגישור, על ידי הטמעת רעיונות ומושגים מתורתו של ויקטור פראנקל המסייעים לאדם למצוא משמעות בחיים, כחלק מתהליכי ניהול קונפליקטים במערכות יחסים.

ההבנה שמאחורי הקלעים של הסכסוך בנבכי נפשו של האדם, מסתתרת משמעות המבקשת להתגלות ושהליך הגישור והחתירה להסכם, אינם עומדים בסתירה למציאת משמעות בחיים, מעוררת בי אופטימיות ותקווה. הלוגותרפיה מגביהה את האדם מעל המציאות הלוכדת. 

בכוחם של הרעיונות והעקרונות הלוגותרפיים להיזרע מחדש, הפעם בשדה הגישור. ההנחה שביסוד כתיבת הספר היתה, שלא די בכלים הנהוגים כיום במודל הטרנספורמטיבי בגישור, כדי לקדם צמיחה והתפתחות בקרב הצדדים וכי בקונפליקטים מורכבים יש מקום להרחבה. בעיקר באלו הקשורים במערכות יחסים קרובות, המסבות סבל רב קשיים ודאגות קיומיות.לא רק החתימה על הסכם חשובה לאדם, חשוב לו גם החוֹתָם.

יש מקום חשוב לדיון בנושאים המעסיקים את האדם בהיבטים הקיומיים שלו, לסייע לו לגלות פשר ומשמעות בחייו. קיומו של שיח כזה במסגרת הגישור, מחייב הרחבה של טווח המושגים והכלים, בהם המגשר עושה שימוש בעבודתו.

חשבת פעם איך למשל מיישמים "התכוונות פרדוקסלית" או "הרחקה עצמית" בגישור ? או איך ניתן לקיים "דיאלוג סוקרטי" עם יותר מאדם אחד?. הלוגותרפיה בבסיסה מוכוונת עבודה בין מטפל למטופל, אולם הספר מציג כיצד ניתן ליישם את הכלים והמושגים הלוגותרפיים במסגרת עבודה עם יותר מאדם אחד, למשל מול זוג, מול משפחה מול שני צדדים מסוכסכים והוא מתווה בדוגמאות ורעיונות לתהליכים.  

קונפליקטים וסכסוכים במערכות יחסים הם עניינם של בעלי מקצוע רבים מתחומים שונים, לפיכך אם אתם מגשרים, מטפלים, יועצים או מאמנים, בטוחני שתמצאו עניין רב בספר ובעושר הכלים והמושגים המוצגים בו. הספר כולל: דוגמאות, רעיונות ליישום, המלצות לדיאלוגים ושיחות מיקוד וכן בנק שאלות עשיר בנושאים שונים. כל אלו ראויים להיכלל ביחד וכל אחד בנפרד כחלק ממערך הכלים, של מי שעוסק ביישוב סכסוכים בכלל ובמערכות יחסים בפרט.

לגישתו של פרופ' ויקטור פראנקל, מחבר הספר "האדם מחפש משמעות", נודעת השפעה רבה על מיליוני אנשים בעולם. היא עוסקת בשאלותיו הקיומיות של האדם ומציעה קווי מחשבה והשראה מקוריים, המיושמים לראשונה במסגרת של יישוב סכסוכים. הספר שלפניכם מציג יישום המתמקד באינטגרציה של הלוגותרפיה בגישור הטרנספורמטיבי שייקרא: "גישור ממוקד משמעות" Meaning-focused mediation. הספר עוסק בצידוקו התיאורטי והיישומי של המודל, ובהנחת היסוד שבקונפליקטים רבים זרוע פוטנציאל ייחודי לצמיחה אישית מתוך מציאת משמעות בחיים, הגשמת ערכים, ומימוש תכלית. על פי פראנקל לשם חתירה לשלמות בעבודה עם אנשים, כל טיפול חייב לכלול גם היבטים של לוגותרפיה, תפיסה זו עומדת בבסיס המודל הלוגותרפי ביישוב סכסוכים המוצע בספר זה.

 הספר גישור ממוקד משמעות
הספר גישור ממוקד משמעות

הצבתו של מושג המשמעות בחיים, כחלק מצרכיו הקיומיים של האדם במרכז הדיאלוג הגישורי מהווה אתגר, הוא אינו טבעי ואינו שגרתי בשיחה היום יומית בין אנשים. הוא מרחיב את הדיון בגישור מחיפוש פשרה למציאת פשר, מדיון בסוגיות ממוקדות ופרקטיות אל עבר דיאלוג בממד הרוחני של מציאת משמעות בחיים, נאמנות לערכים וחתירה להגשמת תכלית.

תחומי המחקר והיישום של הלוגותרפיה מתפתחים ומתרחבים בעולם כולו, כך גם הפרופסיה ליישוב סכסוכים, הפועלת בשדה רחב ומגוון של תהליכים אנושיים ופסיכולוגיים מורכבים. אנשי מקצוע העוסקים במערכות יחסים ומגשרים רבים, באים מקשת רחבה של התמחויות מקצועיות וטיפוליות, אולם על אף הבינתחומיות ושפע מקורות ההשראה, לא נמצא אף מודל העושה שימוש מעמיק בכלים וברעיונות שהלוגותרפיה יכולה להציע. את החוסר הזה בא הספר להשלים. 

כמי שעוסק שנים רבות ברמה הפרקטית והמחקרית בשני תחומי התוכן הללו – גישור ולוגותרפיה, ומתוך החשיבות הרבה שאני מייחס לקידומה ופיתוחה של הלוגותרפיה כגישה יישומית, היה זה אך טבעי עבורי לבחון את שילובם יחד. הרעיון קרם עור וגידים משנת 2016 בשנים שקדמו לצאת הספר, הוא יושם ונבחן הלכה למעשה בעבודתי, ומאמרים מוקדמים שפרסמתי בתחום זכו לעניין רב בקרב מגשרים ומומחי לוגותרפיה רבים. החל מ 2018 הוסיף הרעיון להתגבש לכדי מודל תיאורטי במסגרת עבודת הדוקטורט שלי PhD, אשר עסקה ב "יישום הלוגותרפיה כפסיכותרפיה אקזיסטנציאלית של ויקטור פראנקל בגישור טרנספורמטיבי".

הספר כולל הקדמה של פרופ' דוד גוטמן ואני מצטט כאן רק משפט אחד מתוך דבריו: "אני שמח להמליץ על ספר זה ללא הסתייגות ובלב שלם. אני יודע שידידי הדגול, פרופסור ויקטור פראנקל היה מצטרף ללא סייג להמלצתי".

הספר 180 עמ' עברית, כולל 5 פרקים מרכזיים בנושאיםעל קונפליקטים וגישור, לוגותרפיה ותפיסת המשמעות בחיים, גישור ממוקד משמעות, הגדרה ומושגים יישום הלוגותרפיה בגישור-מהלכה למעשה וכן פרק דגשים והרחבות בתהליך היישום. הוא כולל גם ביבליוגרפיה עשירה של מעל 100 מקורות מידע

הוא כולל גם ביבליוגרפיה עשירה הכוללת מעל 100 מקורות מידע. הוא כולל דוגמאות, רעיונות ליישום, המלצות לדיאלוגים ושיחות מיקוד וכן בנק שאלות לכל נושא. 

מילות מפתח: לוגותרפיה, משמעות בחיים, קונפליקטים, גישור, ויקטור פראנקל, פסיכותרפיה קיומית, יישוב סכסוכים, מערכות יחסים, פילוסופיה קיומית

לקריאת המאמר באנגלית

Meaning focused mediation – English

למידע נוסף ופרטים ניתן לפנות אלי בפרטי במייל או בנייד  drorshaked1@gmail.com  054-6920400

קריאה מהנה,

דרור שקד

Citation

Shaked, D. (2023). Meaning-focused mediation. Applying Viktor Frankl's logotherapy in conflict management in relationships

שקד, ד' (2023). גישור ממוקד משמעות. יישום הלוגותרפיה של ויקטור פרנקל בניהול קונפליקטים במערכות יחסים

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד (Ph.D), לוגותרפיסט קליני מוסמך, בוגר התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ומוסמך Logotherapy Clinical in Diplomate מטעם מכון ויקטור פראנקל ו־Institute Frankl Viktor USA . מוסמך לגישור מקצועי וגישור משפחתי בפרידה וגירושין מטעם "גבים" ומכון מגיד האוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תאר שני במדעי התנהגות, ותאר שלישי בפילוסופיה. מייסד שותף ומנהלו הראשון של "מכון מצפן לחקר המשמעות בחיים" באוניברסיטת תל אביב. מייסד ומנהל מגזין המאמרים "בלוגותרפיה" ומחברם של הספרים "מבטים נסתרים" ו "גישור ממוקד משמעות".

אחרים קראו גם את:

ויקטור פראנקל ואלפרד אדלר

על העקרונות הבסיסיים בפסיכולוגיות של אדלר ופרנקל

"קל יותר להילחם על העקרונות של מישהו מאשר לחיות על פיהם" / אדלר  זהו מאמר …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן