מאוהב לאויב – מבט על הקרע בין אדלר ופרנקל

כשקיבלתי מפרופ' דוד גוטמן את מאמרו לפרסום במגזין, התרגשתי לקרא מסמך יחודי חשוב ומלמד אשר דן בהשפעתו של אלפרד אדלר על תורתו של ויקטור פראנקל, בבחינת הדברים שלא ידעתי .. בעיני זהו מאמר מרתק ורצוף תובנות חדשות, אשר עיקרו מלמד לא פחות על הבנתו ויושרתו המקצועית של פרופ' גוטמן ככותב המכיר מקרוב את יחסי הרעיונות בין השניים / דרור שקד

"בני האדם יכלו להסתגל טוב יותר לחיי שיתוף אילו ידיעתם בהכרת האדם הייתה גדולה יותר. העובדה שאין אנו מכירים זה את זה יכולה לגרום לכך שדברים חיצוניים יטעו אותנו והעמדות הפנים של אחרים יפילו אותנו בפח". / אלפרד אדלר

מתוך המאמר : 

"משמעות חיינו", ספרו של אדלר נכתב ופורסם  בשנת 1931. ספר זה מכיל רעיונות שהקדימו את בני דורו והם רלוונטיים גם בימינו" 

"אדלר הקדים את פרנקל באומרו שהתשובות שהאדם נותן על כל אחת מן השאלות הללו מהוות את משמעות חיי האדםומשמשות מדד לערכו. ועל מנת להצליח במשימה הזאת, על האדם לשתף פעולה  עם שאר בני האדם בחברה שבה הוא חי…" 

מתוך המבוא, "אתחיל את דברי בסקירה קצרה על חיי שני אישים, שני יהודים מווינה, שהיו בין יוצרי התיאוריות הגדולות בפסיכולוגיה במאה העשרים. כל אחד מהם יצר אסכולה פסיכולוגית משלו.  והתיאוריות שלהם שינו את פני הפסיכולוגיה, הרחיבו את תחומה, ביססו ועיגנו אותה במדע, ותרמו תרומה גדולה בהבנת הכוחות והגורמים הרבים המודעים והלא-מודעים בהתנהגות האנושית. השפעתם על הפסיכו-תרפיה מורגשת עד היום. אמשיך בסקירת  ההבדלים הבולטים והמשמעותיים ביניהם בגישתם  להתנהגות האדם. ואסיים את דברי בקרע המצער שנוצר ביניהם."

לפסיכולוגיה  האינדיבידואלית של אדלר הייתה השפעה רבה על התיאוריה של ויקטור פרנקל, "אבי הלוגותרפיה והניתוח הקיומי", שתורתו נחשבת ל"אסכולה השלישית בפסיכולוגיה שיצאה מווינה". למען האמת ההיסטורית עלי לציין  שפרנקל "שאל" ופיתח מושגים מרכזיים רבים מתורתו של מורו ויריבו אלפרד אדלר. את אלה אמנה בהמשך …. (מוזמנים לקריאת המאמר המלא – קובץ PDF) 

לקריאת המאמר המלא – לחץ כאן

Viktor Frankl and Alfred Adler
Viktor Frankl and Alfred Adler

** אין להעתיק ללא קבלת אישור מראש מהכותב, כל הזכויות שמורות ©

נכתב ע"י פרופ' דוד גוטמן

דוד גוטמן (נולד בשנת 1932) הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת חיפה, לשעבר ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, מוכר בעולם כמומחה ללוגותרפיה וכידיד אישי של פרופסור ויקטור פרנקל. עסק בהוראה, במחקר, בהכשרה ובייעוץ בלוגותרפיה במשך שנים רבות. כתב, ערך ותרגם עשרים ספרים ופרסם קרוב למאה מאמרים ועבודות מחקר בכתבי עת מקצועיים.

אחרים קראו גם את:

על אחריות ומנהיגות

מה הפוליטיקאים של ימינו יכולים ללמוד מהסיפור של יוסף ואחיו ומה משמעותה של אחריות. "אחריותנו …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן