התעלות

"האדם מסוגל לשנות את העולם לטובה במידת האפשר, ולשנות את עצמו לטובה במידת הצורך" / ויקטור פראנקל "האדם מחפש משמעות"

מעלת ההתעלות מצויה מעבר לשניוּת של טוב ורע. התעלות עצמית- (Self-transcendence ) זו התרוממות הנפש, יכולת אנושית ייחודית לפיה האדם מסוגל להגיע אל מעבר לעצמו, לחרוג מעצמו למען אנשים אהובים ולמען רעיונות נשגבים.

פראנקל בהתייחסו לגורלו הפסיכולוגי של האדם, ראה בהתעלות עצמית את הבסיס לאנושיותו. הוא גרס שבגישתו הרוחנית קיים מרחב פעולה, המאפשר לו התעלות לא רק מול תכונותיו הגופניות אלא גם מול תכונותיו הנפשיות, כלומר מעל ומעבר לעצמו ומקיומו האנושי.

מעלת ההתעלות משקפת קיום בעל איכויות אנושיות גבוהות, היא פותחת את האדם לעולם ולשפע אפשרויות נוספות. ההתעלות מגביהה את האדם מעל "המציאות הלוכדת". מדובר באיכות אנושית המנוגדת לגישתו של פרויד ולעקרון העונג והחתירה להומאוסטזיס והאיזון נפשי. פראנקל ראה בהתעלות, את יכולת האדם להתרומם מעל ומעבר לתנאים החיצוניים, להיות אדם שמכוון עבור משהו שאיננו עצמו, לפעול למען משהו או למען זולתו, למען עניין כלשהו בעל משמעות עבורו, למען אהבת אדם אחר.

פראנקל מתאר את היכולת האנושית הזו, באמצעות דימוי של מטוס אשר כל זמן שהוא נוסע ומאיץ על המסלול הוא מתנהג כמו מכונית. סגולותיו האמיתיות מתגלות רק כשהוא ממריא אל החלל, אל המרחב התלת ממדי. זו הרוח האנושית במיטבה, אשר אינה כפופה לחוקים דטרמיניסטיים, היא מאפשרת לאדם לגלות חוכמה עילאית גם במצב בו הוא חסר יכולת לשנות את גורלו. 

לקסיקון מונחים בלוגותרפיה

למאגר ציטוטים ממויין לפי נושאים

לרשימת כל הנושאים

Image by Hans from Pixabay

נכתב ע"י דרור שקד

דרור שקד (Ph.D), לוגותרפיסט קליני מוסמך, בוגר התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ומוסמך Logotherapy Clinical in Diplomate מטעם מכון ויקטור פראנקל ו־Institute Frankl Viktor USA . מוסמך לגישור מקצועי וגישור משפחתי בפרידה וגירושין מטעם "גבים" ומכון מגיד האוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר תאר שני במדעי התנהגות, ותאר שלישי בפילוסופיה. מייסד שותף ומנהלו הראשון של "מכון מצפן לחקר המשמעות בחיים" באוניברסיטת תל אביב. מייסד ומנהל מגזין המאמרים "בלוגותרפיה" ומחברם של הספרים "מבטים נסתרים" ו "גישור ממוקד משמעות".

אחרים קראו גם את:

אדם מפחד למות מאת גלי וינרב

האדם מפחד למות, ולכן מחפש משמעות

מתי המודעות לסופיות החיים הופכת אותנו לנדיבים ונחמדים ומתי למרושעים ? פרופ' שלדון סלומון, מהוגי …

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן